26 Mars 2023

Huliganizmi, Tadiç telefonon Berluskonin

Beograd, 14 tetor - Presidenti serb, Boris Tadiç ka patur një bisedë telefonike mbrëmjen e së mërkurës me kryeministrin italian, Silvio Berluskoni ku i ka shprehur keqardhjen për ngjarjet e dhunshme të ndodhura në stadiumin e Xhenoas mbrëmjen e së martës.

Sipas njoftimit të shpërndarë nga zyra e Berluskonit, Tadiç pas interesimtit mbi shëndetën e kryeministrit italian, që para pak kohësh iu nënshtrua një operacioni në dorën e majtë, u shpreh se dhuna e shfaqur në Xhenoa ishte vepër e guerilasve të grupeve ekstremiste.

Në fund të bisedës së tyre, të dy liderët kanë rënë dakort se ngjarje të tilla nuk mund të prishin marrëdhëniet miqësore mes Romës dhe Beogradit.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 mars 2023

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë lapidarit të "Betejës së Semetishtit". (Semetisht, ora 10:00)

 - Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë pllakës Përkujtimore në Peqan. (Peqan, ora 10:30)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me Ambasadorin e Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 11:00)  

- Në kuadër të edicionit të 13-të, Java e Frankofonisë përurohet hapësira Franceze 'Metro Station Quatre - Septempre'. (Universiteti Ukshin Hoti në Prizren, ora 11:00)

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Suharekë. (Suharekë, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj promovohet libri me titull "Simbol Çlirimtari" kushtuar Heroit të Kombit Milazim Kiqina. (Shtëpia e Fellbahut në Suharekë, ora 12:00)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 15:00)