05 Dhjetor 2023

Gjeliç: Kosova përdoret për anëtarësimin e Serbisë në BE

Prishtinë, 16 gusht - ”Një numër i vogël, por me ndikim i vendeve anëtare të BE-së kanë vendosur ta përdorin aplikimin e Serbisë për anëtarësim në union, si mjet presioni ndaj Serbisë, në prag të debatit për Kosovën në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, tha zëvendëskryeministri serb, Bozhidar Gjeliç.

Ai shtoi se disa vende kanë filluar ta lidhin integrimin evropian me zgjidhjen e çështjes së Kosovës.

”Një politikë e tillë sipas Gjeliq, është e gabuar dhe mund të ngadalësojë gjithë procesin e integrimit evropian, çfarë mund të destabilizojë gjithë rajonin dhe jo vetëm Serbinë”.

Ai ka shtuar se aplikimi i Serbisë për anëtarësim do të diskutohet nga Brukseli në fund të vitit e jo në shtator siç pritej.

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2023

 - Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

 

 - Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizon shfaqjen e filmave “I Pabesi” dhe “Heshtja Vret”. (Kino “Armata”, ora 20:00)