27 Mars 2023

Feith pret njohje të reja të Kosovës

Washington, 9 qershor - Duke folur para gazetarëve dje në Bruksel, Piter Feith tha se pas mendimit të Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë, pret "rritje të konsiderueshme" të numrit të njohjeve të Kosovës.

Megjithatë, sipas tij, mendimi i gjykatës do të jetë "i përzier". "Unë po punoj në supozimin se vendimi gjerësisht do të japë një lloj rehatie për pozicionin e Beogradit dhe një lloj mbështetje për pozicionin e Kosovës. Pra, do të jetë një tërësi e përzier e konsideratave", tha Piter Feith, duke folur para gazetarëve në Bruksel, pas takimit të tij me ambasadorët e BE së.

Ai, më tutje, foli edhe për pjesën veriore të Mitrovicës, duke synuar ti sigurojë liderët lokalë në këtë qytet, se dëshirat e tyre do të respektohen."Çfarëdo përpjekje që i përket veriut, në mënyrë kritike, varet nga pranimi lokal. Prandaj, populli në veri nuk duhet të ketë çfarëdo ndjenje të frikësimit ose kërcënimit".

"Ne dëshirojmë që veriun ta mbajmë stabil, por veriu është pjesë e përgjithshme e hapësirës, që do të lëvizë më afër ndaj Bashkimit Evropian. Nuk duhet të përfundojë si konflikt i ngrirë", theksoi Piter Feith. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 mars 2023

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë lapidarit të "Betejës së Semetishtit". (Semetisht, ora 10:00)

 - Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë pllakës Përkujtimore në Peqan. (Peqan, ora 10:30)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me Ambasadorin e Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 11:00)  

- Në kuadër të edicionit të 13-të, Java e Frankofonisë përurohet hapësira Franceze 'Metro Station Quatre - Septempre'. (Universiteti Ukshin Hoti në Prizren, ora 11:00)

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Suharekë. (Suharekë, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj promovohet libri me titull "Simbol Çlirimtari" kushtuar Heroit të Kombit Milazim Kiqina. (Shtëpia e Fellbahut në Suharekë, ora 12:00)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 15:00)