24 Mars 2023

Fajon paralajmëron për rreziqet e keqpërdorimit të liberalizimit të vizave

Tiranë, 25 tetor - Raportuesja e Parlamentit Evropian për procesin e liberalizimit të vizave me Shqipërinë Tanja Fajon, u bëri thirrje qytetarëve të këtij vendi të respektojnë afatet kohore, procedurat dhe rregullat e parashikuara nga BE për lëvizjen pa viza në hapësirën Shengen, për të mos detyruar Komisionin Evropian të rikthejë regjimin e vizave.

Thirrja e europarlanmentares Tanja Fajon bëhet vetëm pak ditë pas paralajmërimit nga ana e Komisionit Evropian, për rikthimin e regjimit të vizave nëse qytetarët që përfitojnë nga liberalizimi i tyre kërkojnë azil dhe punë në vendet e hapësirës Shengen.

“Ajo që dua të theksoj është se udhetimi pa viza është i lidhur me disa detyrime dhe kufizime. Qytetarët në Shqiperi duhet të dine që liberalizimi i vizave nuk do të thotë, që ata të shkojnë jashtë shtetit për të kërkuar punë, shtetësi apo azil. Ndërgjegjësimi për këtë është shumë i rëndësishëm, sepse nëse pas skadimit të afatit prej 90 ditësh, të parashikuar për lëvizjen pa viza, do të qëndroni ilegalisht në ndonjë vend të hapësirës Shengen, atehere do të përballeni me shumë vështirësi dhe këto vende do t'iu kthejnë mbrapsht. Duhet të jetë e qartë që kjo mundësi, lëvizja pa viza, nuk duhet të keqpërdoret” tha Tanja Fajon.

Fajon rriti shpresat e qytetarëve të Shqipërisë, kur tha mbrëmë në Tiranë, se edhe hapi i fundit i procesit të liberalizimit të vizave, vendimi i Këshillit të Ministrave të Brendshëm të vendeve të BE, që do të mirret më 8 nëntor, pritet të jetë pozitiv. “Ne do t'i japim fund procesit përpara Krishtlindjeve, në mënyrë që shqiptarët të lëvizin të lirë, gjatë pushimeve të dimrit”, tha ajo. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 mars 2023

- Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi dhe ambasadorin e BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, nënshkruajnë marrëveshjen financiare ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian për programin vjetor IPA 2022. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)   

-  Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Edukimin në Fëmijërinë e Hershme dhe Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim;  (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Në kuadër të Javës Ndërkombëtare e Parasë, Shoqata e Bankave të Kosovës viziton shkollën fillore “Naim Frashëri” në Vushtrri. (Shkolla “Naim Frashëri” në Vushtrri, ora 10:00)

- Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, bën homazhe në Kompleksin Memorial “Dëshmorët e Kombit” në Gllogjan. (Fshati Gllogjan, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi qendror në shënim të 25-vjetorit të Epopesë së Dukagjinit dhe 24-vjetorit të ndërhyrjes së NATO-s. Merr pjesë dhe kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj. (Gllogjan, ora 12:00)

- Pas qëndrimit 3 ditor në protestë punëtorët teknik të 10 shkollave të komunës së Prishtinës takohe me kryetarin të Shoqatave Sindikale për veprimet e mëtutjeshme sindikale. (Selia e Federatës se Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës, ora 12:30)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere diskuton rreth situatës në Trustin Pensional ku të ftuar janë guvernatori i BQK-së, Fehmi Mehmeti; Auditorja e Përgjithshme, Vlora Spanca; ministri i Financave, Hekuran Murati dhe drejtori menaxhues i Trustit, Adrian Zalli. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora  13:30)

- PSD do të mbajë konferencë për media ku do të flas kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj, rreth protestës të së shtunës. (Zyrët qendrore të PSD-së, ora 15:00)

- Për nder të 24 marsit, Ditës së Bombardimeve ndaj forcave serbe, Rrjeti i OJQ-ve "AVONET" organizon "Kafen e Miqësisë dhe Falenderimeve". (Lokali “Mom Ami” në “The Village&Shopping&Fun” Ferizaj, ora 19:30)