22 Mars 2023

Europa e Jugut, temperatura mbi 40 gradë

Romë. 17 korrik - Europa e Jugut bie pre e temperaturave ekstreme. Kolona e merkurit shënon mesatarisht mbi 30 Gradë por për shkak të nivelit të lartë të lagështisë arrin mbi 40.

Meteorologët italianë thonë se temperaturat estreme do të vazhdoojnë gjatë fundjavës ndërsa në Spanjë është dhene alarmi për rrezikun që u kanoset shëndetit të qytetarëve për shkak të vapës gjatë orëve të mesditës.

Pas fundjavës presioni i lartë afrikan që ka pushtuar jugun e Europës do të zhvendoset drejt veriut ndërsa në qendër do ti lerë vendin motit me re e madje dhe rreshje.

Megjithatë meteorologët thonë se edhe pjesa e dytë e korrikurt do të karakterizohet nga temperature mjaft të larta dhe vapë.

Muaji Qershori që lamë pas u cilësua si muaji më i ngrohtë në historinë e planetit që prej fillimit të matjeve meteorologjike në vitin 1880.

Hulumtuesit amerikanë të klimës thanë se temperatura mesatare në mbarë rruzullin tokësor ishte 16,2 grad celcius, ndërkohë që mesatarja e deritanishme e muajit qershor është 15,5. Por temperaturat kanë dalluar në varësi të rajoneve.

Shumë të larta ishin temperaturat në pjesët qendrore dhe në lindje të SHBA-së, në Peru si dhe në pjesën qendrore dhe veriore të Azisë. Ndërsa më të ulëta se zakonisht ato ishin në veri të Evropës dhe jug të Kinës. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 mars 2023

- Asociacioni i Qendrave për Punë Sociale dhe Departamenti Punë Sociale, Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” organizon ditën e dytë të konferencës se dytë Nacionale për shënimin e Ditës Botërore të Punës Sociale. (Fakulteti Filozofik i Universitetit të Prishtinës, ora 9:30)

- Administrata Tatimore e Kosovës në bashkëpunim me Iniciativën Kosovare për Stabilitet organizojnë panel diskutimi me temë “Formalizimi i punësimit”. (Biblioteka Kombëtare, ora 10:00)

- Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës organizon takim publik për hartimin e Koncept Dokumentit të Fushës së Ujërave. (Hotel Garden, ora 10:00)

- Ideatorët e platformës "Liria ka emër", Eliza Hoxha dhe Ismail Tasholli, do të vizitojnë Organizatat e dala nga lufta të UÇK-së. (Zyrat e Organizatave të dala nga lufta të UÇK-së, ora 11:00)

- Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, dhe ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, vizitojnë Klinikën e Gjinekologjisë në QKUK, ku planifikohet të fillojnë shërbimet për Fertilizim të Asistuar Mjekësor (FAM) në shërbimin publik. (Klinika Gjinekologjike në QKUK, ora 11:00)

- Myftiu i Kosovës, Naim Tërnava, jep mesazhin me rastin e fillimit të muajit të Ramazanit. (Selia e BIK-ut, ora 11:00)

 - Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 12:00)

- Në shënimin e Javës Ndërkombëtare e Parasë, Shoqata e Bankave të Kosovës zhvillon një vizitë në shkollën "Thimi Mitko" në Gjilan. (Gjilan, ora 13:30)

- Instituti Demokratik i Kosovës në bashkëpunim me Transparency International organizon tryezën e diskutimit “Buxhetimi gjinor në kuadër të partive politike në Kosovë”, një diskutim i përbashkët mes kryetareve të forumeve të grave të partive kryesore në vend, trupave menaxhuese zgjedhore, shoqërisë civile dhe korit diplomatik në vend. (Hotel Sirius, ora 14:00)