29 Maj 2023

Biserko: Serbia dëshiron veriun e Kosovës

Beograd, 30 gusht - Lëvizja e fundit e Beogradit që, fillimisht, të mos e pranojë mendimin e GJND-së, i cili përjashtoi çdo mundësi të ndryshimit të statusit të Kosovës, apo negociatave për të, është reflektim i mosgatishmërisë së Serbisë për ta pranuar këtë realitet të ri- shprehet në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, kryetarja e Këshillit të Helsinkit në Beograd, Sonja Biserko.

Ajo thotë se Serbia po përpiqet që të shfrytëzojë mospajtimet brenda Bashkësisë Ndërkombëtare lidhur me këtë temë, e cila në të vërtetë nuk ka të bëjë aq shumë me Serbinë sa me çështje të tjera të pazgjidhura në botë, dhe sipas saj, Serbia nuk do t'ia dalë me këtë rezolutë, edhe pse për momentin është e bindur në fitore.

Megjithatë, thotë ajo, Serbia beson në rifillimin e negociatave me një qëllim të vetëm, e që është ndarja e Kosovës, e që prapa fiksimit serb për Kosovën fshihet synimi për Bosnjën, sepse, siç thotë ajo, paralelisht me dinamikën karshi Kosovës, Milorad Dodik vazhdimisht po thekson se Bosnja nuk është shtet i qëndrueshëm, dhe nëse Bosnja do të hiqte dorë nga Republika Serbe, atëherë ajo do të bëhej pjesë e Serbisë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 29 maj 2023

- Deputetja e Parlamentit Evropian dhe Raportuesja e Përhershme për Kosovën Viola Von Cramon - Taubadel do të mbajë një konferencë për shtyp. (Shtëpia e Evropës në Prishtinë përballë Zyrës së BE-së, ora 11:30)
 
- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e ligjeve që përcaktojnë shumën e beneficionit në lartësi të pagës minimale, procedurat e caktimit të pagës minimale dhe shkallët tatimore në të ardhurat personale vjetore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 13:30)

- Koncerti i radhës, bashkëpunim i Chopin PianoFEST Prishtina me Filharmonine e Kosovës, sjell në skenë 2 artistë të shquar  nga Mbreteria e Bashkuar Peter Donohoe, doajenin e pianos dhe dirigjentin Robert Guy, për të performuar së bashku me Filharmoninë e Kosovës Koncertin nr.3 të S. Rachmaninof, me rastin e 150 vjetorit të këtij kompozitori gjenial të epokës së romantizmit. (KlanArena, ora 20:00)