22 Shkurt 2024

Biden me ushtarët në Poloni kujton shërbimin e djalit të tij në Kosovë

Varrshavë, 25 mars - Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden ka udhëtuar drejt Polonisë, ku ka vizituar trupat amerikane, të stacionuara në disa lokacione brenda shtetit anëtar të NATO-s.

Në njërën prej bazave amerikane, para ushtarëve amerikanë, ai sot ka mbajtur një fjalim frymëzues, duke thënë se SHBA është duke krijuar një parim të ri për të gjithë botën.

Në fjalimin e mbajtur, ai foli edhe për të birin e tij Beau Biden, i cili kishte shërbyer në Kosovë dhe Irak.

“Biri im kaloi një vit në Irak dhe gjashtë muaj në Kosovë dhe ishte krenar për secilën ditë për uniformën që e mbante”, ka thënë Biden para trupave amerikane në Poloni.

Ai ka marrë shembullin e djalit të tij për shërbimin ndaj kombit të tij. Ka falënderuar ushtarët që i shërbejnë SHBA-së në.

“Ka qindra mijëra njerëz si biri im, si ju, kështu që faleminderit. Faleminderit, faleminderit, faleminderit”, ka thënë ai.

Beau Biden, i biri i presidentit amerikan, kishte punuar në Kosovë në vitin 1998-99 pas luftës, duke ndihmuar në trajnimin e prokurorëve dhe gjykatësve vendas për organizatën për siguri dhe bashkëpunim në Evropë (OSCE).

Ai kishte ndërruar jetë me 6 janar të vitit 2015 nga sëmundja e kancerit. Në nderim të shërbimit të tij, një rrugë në Kosovë, që lidhë kampin “Bondsteel” me qytetin e Ferizajt, është emërtuar sipas tij tij.

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2023

 - Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

 

 - Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizon shfaqjen e filmave “I Pabesi” dhe “Heshtja Vret”. (Kino “Armata”, ora 20:00)