27 Mars 2023

Belgjikë, zhvillohen zgjedhje parlamentare

Bruksel, 13 qershor - Në Belgjikë do të zgjidhet këtë të dielë (13.6.) një parlament i ri. Zgjedhjet janë të domosdoshme pas prishjes së koalicionit qeveritar, për shkak të mosmarrëveshjeve të përhershme mes flamandëve dhe valonëve. Mosmarrëveshjet janë pasojë e pakënaqësisë së këtyre grupeve me zgjidhjet aktuale rreth gjuhës. 


Sipas sondazheve të fundit, flamandët e mbledhur në subjektin politik "Aleanca e re flamande" mund të llogarisin me fitoren e numrit më të madh të deputetëve.

Kjo parti angazhohet për ndarjen e Belgjikës. Në trojet e valonëve, më së shumti vota pritet të fitojnë socialistët.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 mars 2023

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë lapidarit të "Betejës së Semetishtit". (Semetisht, ora 10:00)

 - Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë pllakës Përkujtimore në Peqan. (Peqan, ora 10:30)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me Ambasadorin e Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 11:00)  

- Në kuadër të edicionit të 13-të, Java e Frankofonisë përurohet hapësira Franceze 'Metro Station Quatre - Septempre'. (Universiteti Ukshin Hoti në Prizren, ora 11:00)

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Suharekë. (Suharekë, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj promovohet libri me titull "Simbol Çlirimtari" kushtuar Heroit të Kombit Milazim Kiqina. (Shtëpia e Fellbahut në Suharekë, ora 12:00)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 15:00)