27 Mars 2023

BE forcohet për të ardhmen

Bruksel, 18 qershor - Përmes një sërë masash BE-ja do të përgatitet më mirë për të ardhmen. Të 27 kryetarët e qeverive dhe të shteteve të BE-së ranë dakord në Bruksel për rregulla më të rrepta për buxhetet, për thellimin e koordinimit të politikës së tyre ekonomike dhe socialpolitike si dhe për më shumë transparencë në sektorin financiar.

Kështu samiti i BE-së vendosi ndër të tjera që analizat e riskut për të 25 bankat më të mëdha evropiane, të ashtuquajturat testime të stresit, të publikohen që në muajin korrik.

"Me qëllim që sektori financiar të marrë pjesë më fort në shpenzimet e krizës, BE-ja do të kërkojë në kuadër të G20 vënien e taksave për transaksionet financiare. Përveç kësaj shtetet anëtare do të thellojnë më tej bashkëpunimin në nivelet më të larta", tha kancelarja gjermane Angela Merkel.

Të gjitha e kanë kuptuar se duhet të bashkëpunojnë më shumë me njeri tjetrin, tha ajo.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 mars 2023

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë lapidarit të "Betejës së Semetishtit". (Semetisht, ora 10:00)

 - Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë pllakës Përkujtimore në Peqan. (Peqan, ora 10:30)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me Ambasadorin e Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 11:00)  

- Në kuadër të edicionit të 13-të, Java e Frankofonisë përurohet hapësira Franceze 'Metro Station Quatre - Septempre'. (Universiteti Ukshin Hoti në Prizren, ora 11:00)

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Suharekë. (Suharekë, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj promovohet libri me titull "Simbol Çlirimtari" kushtuar Heroit të Kombit Milazim Kiqina. (Shtëpia e Fellbahut në Suharekë, ora 12:00)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 15:00)