26 Mars 2023

Ambasada e SHBA në Shkup fillon aplikimin online për viza

Prishtinë, 5 maj - Duke filluar nga 31 Maji, Sektori Konsullor i Ambasadës së Shteteve të Bashkuara në Shkup, do të kërkojë aplikim të formës së re, për aplikim online për viza (DS-160) për të gjithë aplikuesit. Forma e re elektronike është shumë ekologjie-miqësore, pasiqë ajo kërkon që aplikantët të shtypin dhe të sjellin vetëm një faqe të vetme konfirmimi për intervistën e tyre (aktualisht, aplikantët duhet të sigurojnë 3-5 faqe). Përveç kësaj, forma e re është më gjithëpërfshirëse se forma aktuale dhe do të lejojë zyrtarëve konsullorë, për të vlerësuar më shpejt dhe më me saktësi në të drejtën e një aplikanti për vizë, e cila gjithashtu do të shkurtojë kohëzgjatjen e intervistave për viza. Për ata që duan ta bëjnë këtë, formulari i ri do të jetë në dispozicion për publikun, që nga 10 Maji. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 mars 2023

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë lapidarit të "Betejës së Semetishtit". (Semetisht, ora 10:00)

 - Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë pllakës Përkujtimore në Peqan. (Peqan, ora 10:30)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me Ambasadorin e Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 11:00)  

- Në kuadër të edicionit të 13-të, Java e Frankofonisë përurohet hapësira Franceze 'Metro Station Quatre - Septempre'. (Universiteti Ukshin Hoti në Prizren, ora 11:00)

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Suharekë. (Suharekë, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj promovohet libri me titull "Simbol Çlirimtari" kushtuar Heroit të Kombit Milazim Kiqina. (Shtëpia e Fellbahut në Suharekë, ora 12:00)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 15:00)