24 Mars 2023

UBT bashkëpunon me UNICEF-in

Prishtinë, 19 gusht - Universiteti për  Biznes dhe Teknologji (UBT),  nënshkroi marrëveshje bashkëpunimi me  Zyrën e UNICEF-it  në  Kosovë.  Marrëveshja në fjalë u nënshkruar dhe palët mysafire u pritën  në kabinetit  Presidentit të UBT-së, Prof. Dr. Edmond Hajrizi në UBT.

Më konkretisht marrëveshja parasheh  për të forcuar dhe aftësuar kapacitetet e rinisë së Kosovës për zhvillimin e zgjidhjeve të  problematikave aktuale si aftësimin e të rinjve për të iniciuar në biznese aktuale të nevojshme lokale për një të ardhme më të mirë dhe të sigurt  në të gjitha fushat e jetës.

\"Shumica e të rinjve të Kosovës janë ballafaquar me sfidat  nga më të ndryshmet,  dhe ne si institucion e kemi parasysh që  sot na rrethon bota e teknologjisë më moderne dhe me mjet më të avancuara dhe  për këtë ne si prioriteti kemi që të angazhohen të rinjtë dhe tu lejojnë atyre  të shprehin talentin dhe  krijimtarinë e tyre  në mënyrë sa më konstruktive\",  tha zëvendësshefi i UNICEF-it , me zyre në Kosovë , Luciani Calestini.

Calestini tha se ne kemi filluar  bashkëpunimin  me UBT-në, institucion universitar  privat  në Kosovë, dhe ne jemi të kënaqur me organizimin dhe punën që  bëhet në këtë institucion si në zhvillimin e kërkimeve shkencore, me stafin akademik,  me studentët aktual dhe vazhdimisht në rritjen e tyre ndaj dhe ky numër i  studentëve të universitetit do të jetë në gjendje të fitojnë përvoja praktike dhe të ndihmojë në zgjidhjen e problemeve në emër të një numri të institucioneve të Kosovës.

Presidenti i UBT-së, Prof. Dr. Edmond Hajrizi i falënderoi mysafirët për kontributin e madh që Zyra e UNICEF-it  e  ka dhënë për shëndetin e nënave, fëmijëve dhe të rinjve në Kosovë dhe në parim mbështeti  idenë  për bashkëpunim që u nënshkrua nga dyja palët.

Bashkëpunimi institucional do të administrohet bashkërisht nga dyja institucionet si Zyra e UNICEF-it në Kosovë dhe Universitetin e UBT në Prishtinë dhe  me partnerët e tjerr të biznesit.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 mars 2023

- Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi dhe ambasadorin e BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, nënshkruajnë marrëveshjen financiare ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian për programin vjetor IPA 2022. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)   

-  Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Edukimin në Fëmijërinë e Hershme dhe Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim;  (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Në kuadër të Javës Ndërkombëtare e Parasë, Shoqata e Bankave të Kosovës viziton shkollën fillore “Naim Frashëri” në Vushtrri. (Shkolla “Naim Frashëri” në Vushtrri, ora 10:00)

- Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, bën homazhe në Kompleksin Memorial “Dëshmorët e Kombit” në Gllogjan. (Fshati Gllogjan, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi qendror në shënim të 25-vjetorit të Epopesë së Dukagjinit dhe 24-vjetorit të ndërhyrjes së NATO-s. Merr pjesë dhe kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj. (Gllogjan, ora 12:00)

- Pas qëndrimit 3 ditor në protestë punëtorët teknik të 10 shkollave të komunës së Prishtinës takohe me kryetarin të Shoqatave Sindikale për veprimet e mëtutjeshme sindikale. (Selia e Federatës se Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës, ora 12:30)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere diskuton rreth situatës në Trustin Pensional ku të ftuar janë guvernatori i BQK-së, Fehmi Mehmeti; Auditorja e Përgjithshme, Vlora Spanca; ministri i Financave, Hekuran Murati dhe drejtori menaxhues i Trustit, Adrian Zalli. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora  13:30)

- PSD do të mbajë konferencë për media ku do të flas kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj, rreth protestës të së shtunës. (Zyrët qendrore të PSD-së, ora 15:00)

- Për nder të 24 marsit, Ditës së Bombardimeve ndaj forcave serbe, Rrjeti i OJQ-ve "AVONET" organizon "Kafen e Miqësisë dhe Falenderimeve". (Lokali “Mom Ami” në “The Village&Shopping&Fun” Ferizaj, ora 19:30)