24 Mars 2023

Shkollat nga rajoni po bëhen Supershkolla

Prishtinë, 25 janar - Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Arsimit me temën “Ndryshimi i kursit, transformimi i arsimit”, gjashtëdhjetë shkolla të mesme nga Ballkani Perëndimor janë përzgjedhur për të marrë pjesë në programin e Supershkollave të Zyrës Rajonale për Bashkëpunim Rinor (RYCO).

Nxënësit dhe mësuesit do të kenë mundësinë të zbatojnë shkëmbimet shkollë me shkollë si dhe të marrin pjesë në aktivitete kushtuar ngritjes së kapaciteteve, rrjetëzimit dhe bashkëpunimit të tyre.

Shënimi i sivjetshëm i Ditës Ndërkombëtare të Arsimit nënvizon se arsimi është çelësi për të përcaktuar rrugën për më shumë drejtësi dhe qëndrueshmëri. Pandemia e COVID-19 ka përkeqësuar një krizë arsimore para-ekzistuese.

Pa veprime korrigjuese, mbështetje më të mirë për mësuesit dhe rritje të financimit, humbjet e të mësuarit dhe braktisja e shkollës do të vazhdojnë të rriten, duke përmbysur progresin drejt të gjitha Objektivave të Zhvillimit të Qëndrueshëm dhe duke privuar të rinjtë nga një e ardhme e dinjitetit dhe mundësive.

Kjo është arsyeja pse RYCO dhe GIZ, me mbështetjen e BEs dhe Gjermanisë, nëpërmjet investimit tek të rinjtë dhe edukimi i tyre, duan të kontribuojnë në ndërtimin e një paqeje të qëndrueshme, gjithëpërfshirëse dhe paqësore.

Gjatë thirrjes së parë të hapur për Supershkollat, RYCO mori 127 propozime për shkëmbime ndërsa më shumë se 412 shkolla nga Ballkani Perëndimor përdorën platformën online https://superschools.net/ për rrjetëzim me shkollat e tjera.

Komisioni përzgjedhës kishte detyrën e vështirë për të përzgjedhur 30 projektet më të mira që synonin mbështetjen e proceseve të ndërtimit të paqes dhe pajtimit si edhe të mësuarit ndërkulturor dhe dialogut ndërmjet shkollave, nxënësve dhe komuniteteve të tyre.

Zbatimi i projekteve do të jetë nga shkurti deri në maj 2022, kur secila shkollë do të organizojë një vizitë shkëmbimi në shkollën partnere që zgjat nga gjashtë deri në dhjetë ditë, me një grup deri në njëzet nxënës dhe një deri në dy mësues. Nëpërmjet skemës së shkëmbimit, studentët dhe mësuesit do të kenë mundësinë të udhëtojnë, të prezantojnë veten, shkollat dhe zakonet e tyre tek shkolla mikpritëse dhe të mësojnë gjëra të reja për komunitetet lokale në pjesë të ndryshme të rajonit tonë.

Supershkollat është një program për shkëmbimin e shkollave në Ballkanin Perëndimor me objektivën për të mbështetur proceset e ndërtimit të paqes dhe pajtimit, si edhe të mësuarit  dhe dialogu ndërkulturor.

Programi do të zbatohet për tre vjet dhe është pjesë e një projekti shumë donatorësh "Skema e shkëmbimit të shkollave të Ballkanit Perëndimor", e bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Ministria Federale Gjermane për Bashkëpunim dhe Zhvillim Ekonomik (BMZ) dhe zbatuar nga Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) , së bashku me Zyrën Rajonale të Bashkëpunimit Rinor (RYCO). Projekti ka një buxhet total prej 5.5 milionë euro dhe kontribuon në objektivin e përgjithshëm për rritjen e aftësive dhe njohurive të të rinjve në Ballkanin Perëndimor duke përmirësuar sistemet arsimore dhe promovuar bashkëpunimin në rajon, përmes krijimit të një skeme rajonale të shkëmbimit të shkollave.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 mars 2023

- Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi dhe ambasadorin e BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, nënshkruajnë marrëveshjen financiare ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian për programin vjetor IPA 2022. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)   

-  Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Edukimin në Fëmijërinë e Hershme dhe Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim;  (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Në kuadër të Javës Ndërkombëtare e Parasë, Shoqata e Bankave të Kosovës viziton shkollën fillore “Naim Frashëri” në Vushtrri. (Shkolla “Naim Frashëri” në Vushtrri, ora 10:00)

- Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, bën homazhe në Kompleksin Memorial “Dëshmorët e Kombit” në Gllogjan. (Fshati Gllogjan, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi qendror në shënim të 25-vjetorit të Epopesë së Dukagjinit dhe 24-vjetorit të ndërhyrjes së NATO-s. Merr pjesë dhe kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj. (Gllogjan, ora 12:00)

- Pas qëndrimit 3 ditor në protestë punëtorët teknik të 10 shkollave të komunës së Prishtinës takohe me kryetarin të Shoqatave Sindikale për veprimet e mëtutjeshme sindikale. (Selia e Federatës se Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës, ora 12:30)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere diskuton rreth situatës në Trustin Pensional ku të ftuar janë guvernatori i BQK-së, Fehmi Mehmeti; Auditorja e Përgjithshme, Vlora Spanca; ministri i Financave, Hekuran Murati dhe drejtori menaxhues i Trustit, Adrian Zalli. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora  13:30)

- PSD do të mbajë konferencë për media ku do të flas kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj, rreth protestës të së shtunës. (Zyrët qendrore të PSD-së, ora 15:00)

- Për nder të 24 marsit, Ditës së Bombardimeve ndaj forcave serbe, Rrjeti i OJQ-ve "AVONET" organizon "Kafen e Miqësisë dhe Falenderimeve". (Lokali “Mom Ami” në “The Village&Shopping&Fun” Ferizaj, ora 19:30)