26 Mars 2023

Përurohet objekti i ri shkollor në Runik të Skënderajt

Prishtinë, 25 nëntor - Kryeministri i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, i shoqëruar nga ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Ramë Buja dhe kryetari i Komunës së Skënderajt, Sami Lushtaku, përuroi sot objektin e ri shkollor në Runik të Skënderajt.

Duke uruar nxënësit dhe mësimdhënësit për shkollën e re të modelit evropian, Kryeministri Thaçi tha se tash edhe ky rajon po del  nga politika diskriminuese shekullore.

“Kjo është shkolla e parë që ndërtohet pas Luftës së Dytë Botërore në këtë rajon. Pra, edhe këtë pjesë të Kosovës po e nxjerrim nga politika diskriminuese e mëhershme që ka qenë, por edhe nga izolimi dhe moszhvillimi” tha kryeministri Hashim Thaçi, duke shtuar se investimi në edukim do të vazhdoj të mbetet një nga prioritetet kryesore të Qeverisë së Republikës së Kosovës.

“Tani do të ketë hapësirë të mjaftueshme, të përshtatshme, të standardeve të larta, për të gjithë nxënësit, për të gjithë mësimdhënësit, që të ketë edukim çfarë e meritojnë të gjithë nxënësit e kësaj treve. Prandaj investimet do të vazhdojnë të jenë në gjithë territorin e Republikës së Kosovës” potencoi Kryeministri Thaçi.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 mars 2023

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë lapidarit të "Betejës së Semetishtit". (Semetisht, ora 10:00)

 - Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë pllakës Përkujtimore në Peqan. (Peqan, ora 10:30)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me Ambasadorin e Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 11:00)  

- Në kuadër të edicionit të 13-të, Java e Frankofonisë përurohet hapësira Franceze 'Metro Station Quatre - Septempre'. (Universiteti Ukshin Hoti në Prizren, ora 11:00)

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Suharekë. (Suharekë, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj promovohet libri me titull "Simbol Çlirimtari" kushtuar Heroit të Kombit Milazim Kiqina. (Shtëpia e Fellbahut në Suharekë, ora 12:00)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 15:00)