27 Mars 2023

Gjysmëvjetori i dytë i vitit shkollor do të fillojë nesër

Prishtinë, 9 janar - Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë (MAShT) ka bërë të ditur se gjysmëvjetori i dytë i vitit shkollor 2011/2012 do të fillojë nesër.

Me këtë rast, ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Ramë Buja, uron të gjithë nxënësit dhe mësimdhënësit e Kosovës me rastin e fillimit të gjysmëvjetorit, duke u dëshiruar sukses gjatë kësaj periudhe të vitit shkollor.

MAShT njofton se mësimi nuk do të fillojë në ato shkolla, ku drejtoritë komunale kanë marrë vendim që të mos zhvillohet mësim, për shkak të dëmtimit të shkollave nga moti i ligë që ka mbretëruar ditëve të fundit.

Orët mësimore të humbura në ato shkolla do të kompensohen.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 mars 2023

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë lapidarit të "Betejës së Semetishtit". (Semetisht, ora 10:00)

 - Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë pllakës Përkujtimore në Peqan. (Peqan, ora 10:30)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me Ambasadorin e Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 11:00)  

- Në kuadër të edicionit të 13-të, Java e Frankofonisë përurohet hapësira Franceze 'Metro Station Quatre - Septempre'. (Universiteti Ukshin Hoti në Prizren, ora 11:00)

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Suharekë. (Suharekë, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj promovohet libri me titull "Simbol Çlirimtari" kushtuar Heroit të Kombit Milazim Kiqina. (Shtëpia e Fellbahut në Suharekë, ora 12:00)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 15:00)