20 Mars 2023

Diplomojnë 25 vajza të programit për ngritjen profesionale në politikë

Prishtinë, 31 janar - Fondacioni Jahjaga në bashkëpunim me Zyres Zvicerane për Bashkëpunim në Kosovë organizon ceremoninë e diplomimit të programit “Zhvillimi i njohurive mbi qeverisjen lokale".

Fondacioni Jahjaga përmes programit të grave në politikë, në vazhdimësi kontribon në promovimin dhe fuqizimin e rolit të gruas në politikë.

Nën këtë program gjithashtu një fokus i veçantë i kushtohet rinisë, me theks inkurajimit dhe fuqizimit të vajzave të reja të cilat kanë aspirata të zhvillimit të karrierës në politikë.

Në këtë linjë,  Fondacioni Jahjaga me mbështetjen e Zyres Zvicerane për Bashkëpunim dhe në kuadër të projektit “Diversiteti gjinor si mjet për politika dhe programe gjithëpërfshirëse në nivel lokal”, ka organizuar programin “Zhvillimi i njohurive mbi qeverisjen lokale”.

Në kuadër të këtij programi 25 vajza të reja, studente dhe të sapo-diplomuara kanë arritur të zhvillojnë më tutje njohuritë dhe aftësitë e tyre në fushën e qeverisjes lokale, përmes tri fazave të programit: pjesës teorike, trajnimeve dhe fazës së mentorimit/praktikës.

Programi po finalizohet me ceremoninë e diplomimit ku do të marrin pjesë Znj. Atifete Jahjaga, ish Presidente e Kosovës si dhe Themeluese dhe Kryetare e Bordit të Fondacionit Jahjaga, Thomas Kolly, Ambasadori i Zvicrës në Kosovë, përfaqësues të organizatave joqeveritare, drejtoresha komunale dhe përfaqësues të partive politike në Kosovë.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 mars 2023 - Qendra Kosovare për Studime Gjinore organizon konferencën “Konventa e Stambollit: Forcimi i zbatimit në përfundimin e dhunës ndaj grave, dhunës në familje dhe dhunës në baza gjinore”. (Hotel Emerald, ora 9:30)

- Shoqata e Bankave të Kosovës organzon shënimin e Javës Ndërkombëtare e Parasë. (Shkolla "Elena Gjika" në Prishtinë, ora 10:00)

- Mbahet konferenca e parë për prezantimin e monitorimit të Strategjisë së Ujërave për Kosovën 2017-2036 dhe prezantimin e propozimit të Politikave për Menaxhimin e Territorit Rreth Resurseve Ujore në Kosovë. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Përzgjedhësi i Kombëtares së Kosovës, Alain Giresse do të mbajë konferenca për media në nismë të grumbullimit për dy ndeshjet kualifikuese për Euro 2024 kundër Izraelit dhe Andorrës. (Hotel Emerald, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 11:00)

- Shoqata 'Flaka e Llapit' mbajnë konferencë akademi përkujtimore me rastin e trevjetorit të ndarjes nga jeta të Rifat Blakut. (Salla e teatrit 'Avdush Hasnai' në Podujevë, ora 13:30)

- Kombëtarja e Kosovës fillon edhe përgatitjet për këto dy ndeshje. (Kampi Nacional në Hajvali, ora 16:00)

- Në kuadërt të edicionit XXIII i Javës së Frankofonisë në Kosovë organzohet aktiviteti 'Street Art, Balkan Trafic', krijim nga dy artistë franko-belgë. (Rr. Sylejman Vokshi, 66 në Prishtinë, ora 16:30)